סודות של צמיחה

שעות הבוקר המוקדמות בביתו של וורן באפט שבאומהה פנסיבלניה, וורן בנוהל הבוקר השגרתי שלו זורק לעבר אישתו את אחד מהסכומים הבאים 2.61 או 2.95 או 3.17 היא מצידה תיקח הסכום ותשים אותו בכוס, לפני שהוא ייצא מהבית הוא יקח את הסכום ויקנה בסניף מקדולנס הקרוב את ארוחת הבוקר שלו. “היום היו ירידות בבורסה אז אני אקנה ב2.95 ולא ב3.17 ” אומר וורן לכתב. אני בטוח שעוברת במוח שלכם המחשבה הברורה שהבן אדם פשוט קמצן וכילאי שהרי הוא במקום השלישי בעולם עם הון עצום של 75 מליארד דולר, איך יכול להיות שכך הוא יתאר כך את ארוחת הבוקר שלו, איך לעזאזל אדם שבשליטתו המניה היקרה בעולם (כ- 245 אלף דולר למניה !!) יחיה חיים די פשוטים סך הכול. כנראה הקמצנות שלו הובילה אותו להיות אחד מעשירי העולם. כך תחשבו ?

אז זהו, שלא ! וורן תרם 85 אחוז מכספו לקרנות צדקה בעולם. שלושת ילדיו יקבלו אחוזים בודדים מכספו וקרנות בנות מליארד דולר כל אחת לניהולם. כי הוא טוען שצריך להשאיר כסף לילדים שיהיה להם את האפשרות לעשות הכול אבל לא סכום שיגרום להם לא לעשות שום דבר. גאוני.

לאחר לימודיו באוניברסיטת פנסיבלניה ואחר כך באוניברסיטת קולמביה שם קיבל את תאריו במנהל עסקים וכלכלה החל את חייו העסקיים בכך שפתח חברת השקעות פרטית עם 100 דולר מכיסו וקצת עזרה מההורים. החברה תוך 10 שנים הייתה שווה 26 מליון דולר איתם הוא רכש (1965) חברת טקסטיל קטנה ב22 מליון דולר בשם ברקשייר האת’ווי היום כ50 שנה היא שווה כ250 מליארד דולר היינו זינוק של כ – 8000 אחוז. השקעותיו מאוד סולידיות לכן הן כמעט לא נמצאות בתחום ההייטק ואחת מהעצות המפורסמות שלו למשקיעים היא לקנות חברות שכל אידיוט יכול לנהל כי ההסתברות היא שבאיזה שלב אידיוט ינהל אותה ? כזה הוא איש עם מלא הומר וציניות וכמובן איש מעשי שרוצה עסקים אותם יוכל השאיר לעצמו לתמיד. 

מחיר הוא מה שאתה משלם. ערך הוא מה שאתה מקבל

וורן באפט

התחל שיחה
צריך עזרה?